• عکس از گروه عکس برتر
 • عکس از گروه عکس برتر
 • پیست اسکی فریدونشهر

■جاذبه ­های طبیعی

1.چشمه سراب­آبلت

این چشمه پر آب در کوه­های جنوب شرقی فریدونشهر واقع در منطقه وحدت­آباد قرار دارد. این چشمه بعد از جاری شدن از مبدأ در پایین­دست به دو شعبه تقسیم می­شود که یکی از شعبه­های آن به روستای سروشجان و یکی دیگر از آنها به محله وحدت­آباد می­رود که مصرف آب آن کشاورزی است. بررسی به عمل آمده به ویژه در بخش طبیعی نشان می­دهد که این جاذبه پتانسیل بالایی در راستای جذب گردشگر دارد. به طوری وجود محوطه­های اطراف چشمه برای ساخت پلاژ، پارکینگ، سفره­خانه سنتی، اغذیه فروشی و سایر امکانات تفریحی بسیار مناسب است. وجود مناظر زییای کوهستانی در اطراف چشمه می­تواند در توسعه اکوتوریسم یا بوم­گردی بسیار موثر باشد. طرح تفضیلی این جاذبه به فرمانداری جهت معرفی به سرمایه­گذار ارائه شده است.

 1. آبشار پونه­ زار

     یکی از معروف­ترین جاذبه­های گردشگری شهرستان فریدونشهر در سطح منطقه­ای و حتی ملی، آبشار پونه­زار است. این آبشار در 25 کیلومتری غرب شهرستان بوده و در ارتفاعات زاگرش مرکزی قرار دارد. این آبشار دارای چندین چشمه­سار است و به دلیل رویش پونه در آبراهه­های آن به آبشار پونه­زار(در زبان گرجی بیدنیانی) معروف است. ارتفاع این آبشار در حدود 30 متر است و در محل­های ریزش آب خزه­های سرسبز دائمی وجود دارد. در کنار آبشار درختان زرشک وحشی وجود دارد.

 1. دشت لاله­ های واژگون چشم ه­لنگان

این منطقه نیز از جاذبه­های طبیعی شهرستان بوده که نقش مهمی در توسعه گردشگری طبیعی دارد. فصل رویش و گل­دهی از اواخر فروردین تا اوایل خرداد است. وسعت این دشت بیش از دو هزار هکتار است که بیشترین تراکم این گل­ها در حاشیه چشمه­لنگان، پیشکوه و پشتکوه می­باشد. نوع این لاله معمولاً از دو نوع قرمز و زرد می­باشد. به طور کلی دشت لاله­های واژگون در مجاورت کوه­های زاگرس و در دامنه­های شاهان­کوه و اطراف چشمه­لنگان، گردنه گلونی، دره شادی، چالقو و غیره قرار دارد. این لاله­ها در صورت عدم تخریب به وسیله انسان و دام بیش از 100 هزار شاخه می­یاشد که در میان بوته­های گزانگبین و روی صخره­ها می­روید و علاوه بر زیبایی خاصیت دارویی دارند.

 1. کوه تتش ویلی

     این کوه تپه­مانند در کنار مرکز شهرستان قرار دارد و اسم آن در زبان گرجی به معنای بچه دو کوه می­باشد. با توجه به نزدیکی آن به شهر می­توان با ایجاد فضاهای سرسبز در دامنه آن تفرجگاه­های مناسبی برای گردشگران در جهت گذران اوقات فراغت ایجاد کرد.

 1. غار گوکان

در دو کیلومتری روستای گوکان است که در آن آثار سنگ­تراشی انسان اولیه دیده می­شود. در انتهای غار حوضچه­ای پرآب وجود دارد که در تمام مدت سال در آن آب وجود دارد. ارتفاع غار از سطح زمین 15 متر و ورود به آن با استفاده از نردبان امکانپذیر است.

 1. تفرجگاه چغیورت

این منطقه تفریحی- گردشگاهی در کنار روستای چغیورت واقع شده است. بنابر اسناد تاریخی منطقه چغیورت تفریح­گاه تابستانی ظل­السطان بوده است. قابلیت­های بالای این منطقه از قبیل وجود دشت­های سرسبز به ویژه در فصل تابستان و بهار، چشمه­های جوشان، کوه­های پر برف، انواع گیاهان دارویی می­تواند در توسعه اکوتوریسم یا بوم­گردی منطقه بسیار موثر باشد. در حال حاضر یکی از مهمترین مراکز شهرستان در توسعه بوم­گردی بوده و اقامت­گاه­های بوم­گردی آن پذیرای مسافران است.

 1. آبشار زیرزرداب

یکی از جاذبه­های مهم شهرستان فریدونشهر که در توسعه گردشگری بومی بسیار نقش تأثیرگذاری دارد و در کنار روستای گوهر دره قرار دارد.

 1. منطقه خوش میوه

منطقه خوش­میوه واقع در90 کیلومتری جنوب غرب شهرستان فریدونشهر قرار دارد. منطقه خوش میوه از لحاظ جغرافیایی در یک ناحیه دره­مانند قرار دارد که اطراف دره پوشیده از جنگل­های بلوط است که بر زیبایی و بکر بودن منطقه اضافه می­کند. یکی از زیباترین و بی­نظیرترین چشم­اندازهای موجود در این منطقه صخره­های کوهستانی سر به فلک کشیده است که چشم هر گردشگری را به خود خیره می­کند و برای گردشگران ویژه مانند گردشگران ورزشی محیطی مستعد و آماده برای اجرای گردشگری ماجراجویانه و انجام ورزش­هایی مانند صخره­نوردی یا زیپ­لاین است. در اطراف دره چشمه­سارهای فراوانی جاری است که نه تنها صدای بسیار زیبای شرشر آب، آرامش روح و روان گردشگر را تأمین می­کند، بلکه دارای آب­های بسیار گوارا برای نوشیدن است. یکی دیگر از چشم­اندازهای جالب در این منطقه وجود درختان گردوی کهنسال با تنه­های بسیار قطور است که نشان از قدمت بسیار بالای آنها دارد. یکی از درختان گردو قطری بیش از 5/8 متر و دارای ریشه­های بیش از 20 متر است که از دل خاک بیرون زده است. وجه تسیمه این منطقه به خوش میوه به دلیل خوشمزه بودن میوه­های آن به ویژه میوه­های جنگلی است. از دیگر جاذبه­های طبیعی این منطقه می­توان به آبشار، پوشش لاله­های واژگون در فصل بهار، پراکنش گیاهان دارویی مانند کرفس و آویشن، حیوانات وحشی مانند خرس و انواع ماهیان رودخانه است که همگی نشان از پتانسیل بسیار بالای این منطقه در رشد و توسعه اکوتوریسم یا بوم­گردی دارد.

 1. چشمه­ لنگان

این منطقه نیز از جاذبه­های طبیعی شهرستان بوده که نقش مهمی در توسعه گردشگری آبی و طبیعی دارد. آب این چشمه از طریق تونل به منطقه وحدت آباد انتقال یافته و از طریق رودخانه به سد زاینده رود می­رود. این چشمه در 13 کیلومتری شهرستان قرار دارد.

 1. آبشار دورک

در پشت کوه دوم و در دو کیلومتری روستای دورک و در منطقه­ای بکر طبیعی قرار دارد. وجود پتانسیل­های بالقوه گردشگری در این منطقه به ویژه از لحاظ طبیعی نمایندگی را بر آن داشته است تا تلاش­های لازم را برای ثبت این اثر به عنوان یک جاذبه ملی به انجام برساند.

 1. آبشار پشندگان

این آبشار در 75 کیلومتری جنوب فریدونشهر و در پایین دست روستای پشندگان است. این آبشار حدود 45 متر ارتفاع دارد و گونه­های درختی فراوانی در کنار آن است. این جاذبه نیز نقش مهمی در بوم گردی شهرستان دارد.

 1. آبشار طرزه

این آبشار در 85 کیلومتری جنوب فریدونشهر و در کنار روستای طرزه قرار دارد. این آبشار حدود 40 متر ارتفاع دارد و گونه­های گیاهی متنوعی در اطراف آن است. متأسفانه این منطقه دسترسی مناسبی ندارد.

 1. سد میدانک اول

     از جاذبه­های طبیعی انسانی مهم در شهرستان فریدونشهر که جایگاه ویژه­ای در توسعه گردشگری شهرستان دارد.

 1. آبشار دره­ سه­پستان

     این آبشار مابین روستای پشندگان و کلوسه قرار دارد و در کنار آن تونلی کنده شده است که هنوز علت آن مشخص نیست.

 1. تنگ حنا

در 65 کیلومتری فریدونشهر و در کنار منطقه گوکان قرار دارد. کانالی است که در اثر فشار آب و فرسایش خاک ایجاد شده است که بلندای تنگه 20 الی 30 متر است و در اطراف تنگه لانه کبوتران و کلنی زنبورها دیده شده و منطقه اکوتوریستی بسیار زیبایی است.

 1. چشمه بابا احمد

در فاصله 18 کیلومتری شهرستان و در نزدیکی روستای سرداب سفلی است که منظره­ای دل انگیز دارد در این منطقه امکانات تفریحی اندکی وجود دارد. رویکرد غالب دولت در جهت خرید اراضی اطراف و روستاهای همجوار برای احداث سد در راستای اهداف کلی و جامع برنامه­های بالادستی بوده است. احداث این سد زمینه­های لازم را برای جذب سرمایه­گذار در جهت احداث کمپ­های گردشگری فراهم می­آورد.

 1. رودخانه وهرگان

     از جاذبه­های مهم گردشگری شهرستان که نقش بسزایی در توسعه اکوتوریست منطقه دارد و درختان گردوی بالای سیصد سال در این منطقه ارزش ثبت تاریخی و طبیعی دارد.

 1. تفرجگاه گردشگری اسلام آباد

     از جاذبه­های مهم گردشگری شهرستان فریدونشهر که نقش بسزایی در توسعه بوم گردی داشته و وجود گیاهان دارویی می­تواند نقش مهمی در توسعه آن داشته باشد.

 1. تفرجگاه گردشگری مکدین

     از جاذبه­های مهم گردشگری شهرستان فریدونشهر که نقش بسزایی در توسعه بوم گردی داشته و وجود گیاهان دارویی می­تواند نقش مهمی در توسعه آن داشته باشد. وجود اماکن متبرکه و زیارتی و هم­چنین داده­های باستان­شناسی حاکی از زندگی اقوام دور در این منطقه می­باشد.

 1. آبشار پشندگان

در فاصله 125 کیلومتری در جنوب فریدونشهر است که در پایین­دست روستای پشندگان در دهستان پشتکوه فریدونشهر قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 45 متر است که در فصل بهار و تابستان به زیبایی جاری است. وجود انواع درختان جنگلی مانند سیب، زالزالک، بنه، بلوط و گردو و انواع پرندگان بر طراوت و زیبایی این آبشار افزوده است.

 1. چشمه تنگوله

در فاصله 50 کیلومتری غرب فریدونشهر واقع شده است که دارای منابع آبی فصلی فراوانی است و چشم­اندازهای زیبایی از کوه­ها در کنار آن قرار دارد.

 1. جوب دختر

در دامنه­ های شمالی شاهان کوه و ناحیه جنوبی چشمه­لنگان دره­ای قرار دارد که در آن آب ناشی از ذوب برف­ها جاری است و از زمان­های قدیم محل سکونت قوم­های مختلف بوده است. ساکنان غرب دره به پیشنهاد دختری جسور تونلی به آخرین محل ممکن حفر کردند که بسیار سخت و طاقت­فرسا بود. این تونل دارای 4 حلقه چاه است و تا به امروز توسط کشاورزان بهره­برداری می­شود.

 1. کوه پیرهشتاد

در 25 کیلومتری غرب فریدونشهر و به ارتفاع 2900 متر که در آن آثار کوزه­های شکسته سفالی و آثار آتشکده مشاهده می­شود. در دامنه شرقی آن محلی به نام پیر هشت تن وجود دارد که از سطح زمین چند متر پایین­تر است.

 1. کوه تسیخه

در شمال غربی شهرستان فریدونشهر قرار دارد که در زمان حمله دشمنان پناهگاه خوبی برای گرجیان بوده است. در این کوه هنوز هم آثار سنگرهای سنگی وجود دارد.

 1. غار اشکف تله

در کوه­های شمالی مزرعه چشمه رئیسان واق در غرب روستای گوراب، دهانه غاری روی دیوار کوه قرار دارد که از دور هم قابل مشاهده است. فاصله آن تا دامنه 30 متر است. در این غار آثار زندگی انسان غارنشین وجود دارد.

 1. غار کلبیس کب

در یک کیلومتری شمال فریدونشهر قرار دارد. طول آن 25 متر و عرض آن بین 7-3 متر است و بلندی آن تا 6 متر است. کف این غار مسطح و در انتهای آن چاه عمیقی است که به دلیل جلوگیری از سقوط افراد مسدود شده است.

 1. تونل دره سه­پستان

مابین روستاهای پشندگان و کلوسه در منطقه پشتکوه قرار دارد. با توجه به فراوانی آب در این منطقه علت حفر تونل­ها در این منطقه ممکن نیست. در ادوار گذشته به عنوان پناهگاهی در مقابل دشمنان دیده می­شود.

جاذبه­ های انسانی

 1. خروجی تونل چشمه ­لنگان

     یکی از جاذبه­های بسیار زیبای انسانی- طبیعی در منطقه فریدونشهر که توجه هر گردشگری را به خود جلب می­کند، خروجی تونل چشمه­لنگان است. وجود آب دائمی در این خروجی می­تواند زمینه­های لازم برای توسعه گردشگری را فراهم بیاورد که از مهمترین آنها می­تواند به ایجاد آب­نماها، فواره­ها و آب­نماهای موزیکال اشاره کرد. یکی از مهمترین نقاط قوت این جاذبه در راستای توسعه گردشگری در شهرستان، نزدیکی به راه ارتباطی اصفهان- فریدونشهر و دسترسی راحت مسافران و گردشگران به این مکان است. از دیگر نقاط قوت این جاذبه می­توان به وجود محوطه کافی برای ساخت پارکینگ و پلاژ، نزدیکی به محله وحدت­آباد، وجود فضاهای سرسبز طبیعی در اطراف منطقه و نزدیکی به پمپ­بنزین و پمپ­گاز اشاره کرد.

 1. خانه تاریخی مرحوم رفیعی

این خانه که از بناهای تاریخی و مهم شهرستان محسوب می­شود در مرکز شهر فریدونشهر و در خیابان مطهری جنوبی قرار دارد. دارای ساختار زیبا و منحصر به فردی است که هم­اکنون در حال مرمت و بازسازی است.

 1. پارک سراب(معلم)

     این پارک در شمال شهر فریدونشهر واقع شده است و مکان تفریحی و گردشگری بسیار مناسبی برای گذران اوقات فراغت است. در چند سال اخیر شهرداری فریدونشهر با سرمایه­گذاری در این بخش توانسته است تا حدودی این منطقه را ساماندهی و برنامه­ریزی نماید، ولی مدیریت نظام­مند این جاذبه برای جذب گردشگر و هم­چنین توسعه گردشگری شهرستان علاوه بر طرح­های مناسب توسعه انسانی و طبیعی نیازمند سرمایه مالی کافی است. برگزاری ورزش­های جذاب و هیجان­انگیز در این مکان توریستی مانند زیپ­لاین و هم­چنین فروش صنایع دستی، داروهای گیاهی و سایر سوغاتی­های شهرستان در غرفه­های طراحی شده می­تواند در جذب گردشگر به شهرستان بسیار موثر باشد.

 1. کلیساهای مریم، هوانس و سوب­نرسس

این کلیساها در روستای خویگان علیا قرار دارند و از جاذبه­های انسانی- تاریخی شهرستان محسوب می­شوند. کلیسای مریم مقدس هنوز هم پویا بوده و در روزهای تعطیل مکان برگزاری مراسم دینی اقوام مسیحی می­باشد. تابلوهای نقاشی، سنگ­های حکاکی شده و سایر تزئینات کلیسای مریم دارای ارزش تاریخی فوق­العاده­ای هستند. معماری کلیساها نیز بسیار منحصر به فرد است. کلیسای هوانس قدیمی ترین کلیسای فلات مرکزی ایران است که دارای معماری جالب و یک چهارطاقی با معماری ساسانی است. سرمایه­گذاری برای توسعه گردشگری تاریخی و هم­چنین گردشگری مذهبی- قومی در این بخش می­تواند علاوه بر معرفی شهرستان در سطح منطقه موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی آن شود. در ضمن کلیسای مریم و هوانس از آثار ثبت ملی شهرستان محسوب می­شوند.

 1. پیست اسکی

     این مجموعه تفریحی در 6 کلیومتری غرب فریدونشهر و در ارتفاعات موسوم به گردنه در روستای چغیورت استقرار یافته است. ارتفاع برف در این محل در سال­های پربارش بیش از سه متر می­باشد که مکان مناسبی برای اسکی و انجام ورزش­های زمستانی است. از امکانات موجود در پیست اسکی می­توان به اقامت­گاه ویژه ورزشکاران با داشتن چهار سوئیت و یک سالن مجهز به سیستم گرمایش و سرویس­ها بهداشتی و نماز خانه و یک بالابر ویژه اسکی­بازان حرفه­ای به طول 980 متر اشاره کرد. این پیست با توجه به نوع بارش در سال به طور نسبی 5 تا 7 ماه برای انجام ورزش­های زمستانی مناسب بوده که در اکثر ایام تعطیلات در فصول سرد پذیرای گردشگران از استان­های مختلف است.

 1. سنگ­ گورهای باستانی قهستیجان

این سنگ­گورها در روستای قهستیجان در قسمت جنوبی شهرستان فریدونشهر و در مرز بین وحدت آباد و فریدونشهر قرار داشته و از آثار قدیمی و تاریخی شهرستان محسوب می­شود.

7.قبرستان ارامنه

این قبرستان­ها که دارای سنگ­نوشته­های بسیار زیبا و تاریخی است در مناطقی مانند روستای خویگان علیا، شهر برف­انبار(محله سنگباران)، روستای میلاگرد، روستای بیجگرد و روستای سروشجان، روستای صادقیه قرار دارند که تعداد آنها به 12 مورد می­رسد.

8.قلعه تاریخی سیمون

این قلعه که از قلعه­های تاریخی ارامنه محسوب می­شود در روستای خویگان قرار دارد که دارای دیوار­های بلند بوده و چهار برج در چهار طرف قلعه قرار دارد که در ردیف میراث ثبتی شهرستان قرار دارند.

9.قلعه یغول

از قلعه­های تاریخی و مهم شهرستان که در روستای میلاگرد قرار دارد دارای دیوارهای بلند و کاهگلی است که برای هر گردشگری جذاب و دیدنی است.

 1. امامزاده ­ها و مراکز مذهبی

امامزاده مشعلدار علی(فریدونشهر، وحدت آباد)، امامزاده تاجعلی در شهرستان فریدونشهر، امامزاده پیرعلی در روستای سیبک، امامزاده پیرمحمد در روستای دهنو، امامزاده پیرمحمد در روستای کاهگان، امامزاده سید صالح در منطقه پشتکوه، امامزاده آقاسید روستای مکدین، امامزاده در روستای وهرگان، امامزاده گوشه(سیدمحمد) روستای چقاء.

سوغات فریدونشهر

این شهرستان دارای محیط مستعد و مناسبی است که در آن مراتع غنی از گیاهان دارویی وجود دارد از گیاهان دارویی خاص منطقه که دارای شرایط و ویژگی­های منحصر به فردی است می­توان به کرفس، چای کوهی، تره، ریواس، قدومه، شنگ، گزانگبین، شوید، خاکشیر و بارهنگ اشاره کرد. در مجموع این شهرستان دارای بیش از 90 مورد گیاه دارویی است که از سوغات ویژه شهرستان محسوب می­شود. عسل این شهرستان نیز برند خاصی داشته و از مرغوب­ترین عسل­های استان و کشور محسوب می­شود. لبنیات محلی مانند کشک، دوغ و ماست نیز از دیگر سوغات شهرستان است. در زمینه صنایع دستی نیز، چوقا، جاجیم، گلیم، سیاه­چادر بافی، چرم­دوزی، لچک­دوزی، جوراب­بافی، گیوه­دوزی، شال­بافی و نمدمالی از صنایع دستی خاص شهرستان است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *