اسفند, 1398 بدون نظر آموزش

با سلام خدمت *دوستان عزیزم*🌺🌺🌺

در شرایط فعلی بیشترین چیزی که همه ما بهش *احتیاج* داریم *اطلاعات علمی صحیح* است و بزرگترین مسئولیتی که درخصوص *میکروب شناسی* داریم اطلاع رسانی صحیح به دیگران است.
*با حداکثر دقت خوانده و برای بیشترین افرادِ اطرافتان وباحداکثرسرعت ممکنه نشردهید*
۱- ویروس Covid_19 بسیار مسری تر از بسیاری از ویروسهای هم خانواده خود است. بنابراین قدرت و پتانسیل سرایت بیشتری دارد.
۲- ویروس از را droplets یعنی قطرات تنفسی منتقل می شود. بنابراین عطسه و سرفه فرد بیمار مهمترین راه انتقال است.
۳- بیماری airborn نیست یعنی از راه هوای آلوده منتقل نمی شود بلکه الزاما از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود.
۳- در صورتی که قطرات تنفسی بر روی اشیا قرار گیرد، مانند میز، دسته صندلی، دکمه آسانسور، دستگیره در ماشین یا صندلی مترو، اگر شخص دیگری به این سطوح دست بزند دستانش آلوده می شود.
۴- دقت داشته باشید که ویروس به هیچ عنوان از پوست سالم عبور نمی کند بلکه دستان محملی برای انتقال ویروس هستند.
۵- ناحیه چشم ها، بینی و دهان به ناحیه T-zone معروف است چون این منطقه شبیه حرف T انگلیسی است. منطقه T-Zone مهمترین راه ورود ویروس به بدن است.
۶- بیشترین شخصی که به ناحیه T-Zone شما دسترسی دارد خود شما هستید که معمولا از طریق دستان خود به چشمان و بینی خود دست می زنید و یا با دستان خود چیزی را وارد دهان خود می کنید. بنابراین اگر دستان خود را خوب بشویید احتمال انتقال ویروس به T-Zone خود را کاهش می دهید.
۷- افراد بیماری که هنوز علایم در آنها بروز پیدا نکرده خیلی در انتقال عفونت نقشی ندارند زیرا عطسه و سرفه ندارند.
۸- پس اگر در معرض عطسه و سرفه افراد مبتلا قرار نگیریم و دستان خود را خوب بشوییم می توانیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم.
۹- بنابراین افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند، بلکه افراد مبتلا می بایست برای جلوگیری از انتشار ویروس ماسک بپوشند.
۱۰- استفاده از ماسک در افراد سالم به انتقال ویروس بیشتر کمک می کند چون افراد برای پوشیدن و درآوردن ماسک از دست آلوده استفاده می کنند و ویروس را وارد ناحیه T-Zone خود می کنند.
۱۱- افراد سالم بجای ماسک به پوشیدن دستکش نیاز دارند.
۱۲-در آخر باید عرض کنم بیماری نرخ مرگ و میر بسیار پایین تری نسبت به سایر ویروس های تنفسی مانند SARS یا MERS یا آنفلوآنزا دارد. بنابراین در افراد سالم مشکل حادی ایجاد نمی کند. افراد سالمند، افراد دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی، کسانی که تحت شیمی درمانی هستند و امثالهم در معرض خطر جدی می باشن
با سپاس 🌹🌺
مهندس داود لاچینانی کارشناس شبکه بهداشت …

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر فریدونشهر …🌺🌺🌺🇮🇷

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *